Co z oczu, to i z serca

To stare przysłowie, mówiące o tym, że odczuwamy dużo mniejszy żal w stosunku do osób których nie widzimy można doskonale odnieść również do tego, że łatwiej popełniać nam występki w sytuacji, gdy cudze oczy nie są na nas skierowane. Czy oczy mogą się pokrywać z kamerą? Czy monitoring na osiedlu, może zmniejszyć liczbę wykroczeń? Na początku może historia z osiedla Bocianowo w Bydgoszczy.

Z życia wzięte
Wyobraź sobie, drogi czytelniku, typowe polskie osiedle większego miasta. Nie to reprezentatywne. Bardziej to otoczone starymi zniszczonymi kamienicami, zamieszkałymi często przez niezbyt pozytywnie nastawioną do obcych ludność.
Na takim właśnie osiedlu, właściwie na jego obrzeżach mój znajomy posiada kilka lokali na wynajem dla firm.
Bydgoszcz, jak i pewnie wiele innych miast, wiosną jest przeniknięta wątpliwym zapachem psich odchodów po nieodpowiedzialnych właścicielach. Leżące na chodniku kupy uprzykrzające życie przechodniom są haniebnym elementem krajobrazu. Ciekawostką jest jednak, że pod lokalem mojego znajomego, jest bardzo czysto.
Dlaczego? Być może się domyślasz. Mój znajomy posiada Monitoring terenu przed lokalami. Dzięki temu gwarantuje spokój i bezpieczeństwo jego klientów oraz uzyskał wartość dodaną, jaką jest czysta przestrzeń przed budynkiem.
 
Co daje kamera?
Powyższy przykład tego jak świadomość obserwacji wpływa na zachowanie człowieka jest z życia. Nie mniej jednak również badania potwierdzają, jak bardzo świadomość lub chociażby sugestia tego, że ktoś widzi nas, wpływa na poprawę naszego zachowania.
Czy uwierzysz, że treść plakatu wiszącego przy puszcze przeznaczonej na wpłatę może różnicować wysokość tych wpłat nawet kilkukrotnie?

Rysunek pochodzi z książki „Pułapki Myślenia” Daniela Kahnemana.

W książce „Pułapki Myślenia” zostało opisane doświadczenie M. Batesona, D. Nettla i G. Robertsa. W pokoju socjalnym pewnej instytucji, na zmianę przez kilka tygodni umieszczano plakat kwiatów lub różne wariacje ludzkich oczu. Plakaty wisiały przy stoliku z ciastkami, kawą i herbatą oraz mlekiem. Osoby korzystające z nich miały również cennik minimalny opłat za dodawanie mleka do kawy lub herbaty.

Rysunek pokazuje, jak w zależności od sposobu patrzenia „oczu na plakacie” oraz obecności samego plakatu z patrzącą osobą wzrastała wysokość opłat. Na badanych, patrzyły tylko oczy z plakatu a mimo to można zauważyć jak bardzo, poczucie bycia obserwowanym wpływało na hojność. 

Kamera monitoringu zamiast oka

Drogi czytelniku, jeśli kamery pomagają zachować czystość, przedsiębiorcy prowadzącemu firmę w Bydgoszczy. Jeśli Monitoring sam w sobie przyczynia się do zwiększenia spokoju i bezpieczeństwa domów, rodzin, oraz firm. Dodatkowo, jak pokazują badania i życie, sugestia lub świadomość bycia obserwowanym wpływa na wyższą uczciwość i hojność ludzi. Dlaczego więc z tego nie skorzystać?

Kamera może pomóc Ci nie tylko w walce ze złodziejami, wandalami czy nieodpowiedzialnymi właścicielami psów. Może również przyczynić się do tego, że młody człowiek, zamiast przejść obojętnie obok starszej kobiety, pomoże jej ponieść zakupy, ustąpi miejsca w autobusie czy posprząta po swoim pupilu. Wszystko to dlatego, że młody człowiek ma znajomość kultury i savoir vivre w których uczono go, że innym należy pomagać a świadomość tego, że obserwuje go kamera, że ktoś go widzi, tym bardziej pobudzi go do pozytywnych emocji i zachowywania się tak „jak należy”.

Spokoju i bezpieczeństwa, Załoga STTmonitoring.

TOP